Biura w mieszkaniach.

Joanna Lebiedz 16 marca 2020

Mieszkania, nie będące lokalami stricte użytkowymi, bardzo często są wykańczane i następnie wynajmowane jako biura i tak też funkcjonują. Dotyczy to zarówno lokali mieszkalnych położonych na parterach budynków, bloków czy kamienic, jak i mieszkań na wyższych kondygnacjach.

Bardzo często są to mieszkania kupowane jako lokata kapitału, i urządzane z myślą o czerpaniu zysku z ich najmu jako powierzchni biurowej, a nie jako mieszkalnej.

Powody, dla których tak się dzieje są co najmniej dwa. Po pierwsze – wyższy czynsz. Lokale biurowe i użytkowe bowiem, co do zasady mają wyższe stawki czynszu, aniżeli mieszkania. Właściciele, co prawda nie liczą stawki czynszu za 1 mkw, ale i tak czynsze te są o wiele wyższe niż dla lokalu mieszkalnego. Na przykład, lokal 49m2 na 12 kondygnacji – 2 pokoje, kuchnia we wnęce, urządzone na biuro – znalazło najemcę za 3000 PLN/mc, tymczasem jako mieszkanie wynajęłoby się za 1800-1900 PL/mc.

Drugim powodem jest większy komfort właścicieli, ponieważ odpada zastosowanie ustawy o ochronie praw lokatorów. Umowa zawierana jest z firmą, firma koszty najmu wlicza sobie w koszty, co też jest plusem. Natomiast, w razie jakichkolwiek kłopotów z płatnościami czynszu, właściciel może taką umowę śmiało wypowiedzieć. Nie ma eksmisji, komorników i innych kłopotów, które mogą pojawić się, gdy właściciel trafi na nieuczciwego, niepłacącego czynszu najemcę będącego osobą fizyczną, np. kobietą w ciąży i z małym dzieckiem.

Dla właściciela, jedyną wadą takiego przekształcenia jest konieczność opłacania wyższego podatku od nieruchomości. Właściciel zobowiązany jest bowiem do zgłoszenia do właściwego urzędu gminy faktu zmiany przeznaczenia nieruchomości na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Co do profilu firm poszukujących tego rodzaju rozwiązań, biura w blokach i niekoniecznie na parterze poszukują małe, ciche przedsiębiorstwa, do których klient nie musi zbyt często przychodzić, jak np. firmy informatyczne, księgowe, kancelarie prawne, podatkowe, czy też wszelkiego rodzaju usługi świadczone drogą elektroniczną, on-line.