Kto kupuje i dlaczego?

Joanna Lebiedz 10 maja 2021

  • Pierwsza grupa: inwestycje „covidowe”. Rekreacja, niedrogie domy i grunty budowlane. Kupują ludzie młodzi, najczęściej z posiłkowaniem się środkami uzyskanymi z kredytu hipotecznego. Cel: posiadanie własnego kawałka ziemi do spędzania weekendów i wakacji.

Z dala od ludzi, bez maseczek i dystansu.

  • Druga grupa: czysto inwestycyjnie, tzn. uciekamy z gotówką z banków. Kupują: klienci w „średnim wieku”. Zakupy przeważnie gotówkowe. Kupują najczęściej grunty, nie ma znaczenia jakie: budowlane, leśne, rekreacyjne czy rolne. Byle ulokować kapitał.
  • Trzecia grupa: zakupy związane z potrzebą chwili (nie mam, gdzie mieszkać). Kupują ludzie młodzi (30+ – 45+). Poszukiwany segment: domy gotowe, działki budowlane lub mieszkania. Zakup, w znacznej mierze częściowo kredytowany. Dzielnice nie mają znaczenia. Liczy się dobra cena.
  • Jak na razie z rynku „odpadli” klienci lokujący w mieszkania „na wynajem”. Tak długo, jak i krótkoterminowy. Prawdopodobnie, jeśli najmy nie „ruszą”, ta substancja, kupowana „pakietami” może pojawić się na rynku i może to mieć wpływ na ceny mieszkań.